top of page
  • Zdjęcie autoraAdam Ruda-Rożniakowski

Dlaczego Nowy Ład ominął Aleksandrów?

Jeszcze żyjemy entuzjastyczną informacją pozyskania środków rządowych na budowę ronda Pabianicka / Konstantynowska, a już nadchodzi czas rozliczeń Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie z dokonań w pierwszym naborze w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład".

Tak, dostaliśmy 4 275 000 zł. To powód do radości, kiedy jednak spojrzymy na wyniki dofinansowań samorządów w województwie łódzkim to mina rzednie i to bardzo.




Żeby obiektywnie ocenić sukces dotacji na rondo trzeba zrozumieć podstawowe zasady finansowania.

Oto one:

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda Jednostka Samorządu Terytorialnego (JST) mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:

1 wniosek bez kwotowego ograniczenia 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł

Tak, kiedy spojrzycie jeszcze raz na listę dotacji to nad Aleksandrowem Łódzkim jest Aleksandrów, taka maleńka gmina w powiecie piotrkowskim. Jeśli jeszcze zerkniecie ile ludności ma ta gmina lub inna, którą sobie wybierzecie i wykonacie proste obliczenie wysokości dotacji na głowę mieszkańca w wybranym samorządzie, a później w gminie Aleksandrów Łódzki to przepaść będzie jeszcze bardziej widoczna. Przyznam, że nie analizowałem dokładnie całej listy, ale już pierwsze porównanie do najbliższej Gminy Zgierz (to nie to samo co Miasto Zgierz) wypada na naszą niekorzyść. Robi się coraz smutniej kiedy porównamy się do dużo mniejszej Gminy Konstantynów Łódzki, który dostał 3 razy więcej. Gwoździem do trumny będzie, jak zauważycie ile dostał Kleszczów (śmiech), to ta najbogatsza gmina w kraju, gdzie jeśli dobrze kojarzę to dochód samorządu na głowę mieszkańca jest blisko 40 razy wyższy niż u nas.

Nie wiem, czy ja musze dalej tłumaczyć, zakładam że każdy do kogo kieruje ten przekaz już ogarnął, jak gorzki smak ma ten sukces dotacji na rondo.

Przyznaję, że nie wiem dlaczego dostaliśmy tylko tyle. Dostrzegam tylko 2 opcje i z nieoficjalnych informacji to ta druga jest prawdziwa, ale żeby się upewnić postanowiłem zapytać oficjalnie, wówczas podzielę się z Wami wiedzą, tymczasem zabawmy się chwilę, przyjmijmy ten gorzki sukces z uśmiechem na twarzy.

Pierwsza opcja:


A ) Zły PiS nie dał nam więcej, bo nie kocha mieszkańców naszej gminy. Urzędnicy miejscy z burmistrzem na czele zamiast wyjechać na wakacje, poświęcili swoje ustalone wcześniej urlopy i napisali wspólnie projekty w każdym z poziomów. W tej pierwszej pozycji to był projekt o kolektor sanitarny od Antoniewa po Prawęcice za 70 000 000 zł.


B ) Genialnie zarządzający naszą gminą działacze PO nie wpadli na pomysł żeby złożyć więcej wniosków na większą kasę, bo przecież nie potrzebujemy ani utwardzenia ulic, ani kanalizacji, ani tramwaju, ani obwodnicy. U nas drużyny sportowe nie kłócą się o to kto będzie grał na jedynej w gminie dużej hali sportowej wybudowanej z budżetu Powiatu Zgierskiego. U nas w Dubaju jest tak zajebiście, że sprawiedliwiej było dać se spokój, niech sobie Kleszczów w wiosce wielkości naszego Chrośna pobuduje kompleks boisk sportowych (śmiech).



Mały konkurs wśród czytelników. Wpisz w komentarzu pod postem na Facebooku, która opcja jest bardziej prawdopodobna? "A" czy "B" Sprawdzimy, wśród zwycięzców rozlosujemy 3 puste puszki po piwie.



Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page