top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja

Karatecy z Aleksandrowa Łódzkiego najlepszymi zawodnikami w Polsce


Polski Związek Karate Tradycyjnego w miniony weekend podsumował 2023 rok. Najlepsi karatecy w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali wyróżnieni tytułami zawodników roku. Wśród nich znaleźli się reprezentanci klubu Sokół Aleksandrów Łódzki - Jan Sadowski i Kaja Krzesłowska.

Para karateków od lat jest związana z Towarzystwem Sportowym Sokół Aleksandrów Łódzki, w którym duet trenuje pod okiem Radosława Olczyka i Marii Depty. W minionym roku zawodnicy reprezentowali klub w imprezach ogólnopolskich oraz kraj na arenie międzynarodowej i sięgali po sukcesy m.in. podczas Mistrzostw Europy.

20-letnia Kaja Krzesłowska jest zawodniczką klubu od 8 lat, a karate trenuje już od ponad dekady. Krzesłowska osiąga sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. W październikowych Mistrzostwach Europy w Rimini wywalczyła indywidualnie srebrny medal w konkurencji kumite (pojedynku) i złoto w fukugo, czyli dwuboju składającym się z kumite i keitei - układu ruchów wymyślony przez legendarnego senseia Nishiyamę.

Starty w karate Kaja łączy z innymi pasjami i nauką. Jest studentką II roku Kryminologii w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. - Cieszę się, że tak udany dla mnie rok zakończyłam wyróżnieniem. Oprócz karate, najważniejsza w moim życiu jest rodzina, która składa się praktycznie z samych, bardzo silnych kobiet. Poza karate mam inne pasje, które pozwalają mi zapomnieć o monotonii. W wolnym czasie uwielbiam tworzyć: malować, rysować, lepić, nawlekać. Kocham zwierzęta i pyszne jedzenie - mówi Kaja Krzesłowska, nagrodzona w Warszawie tytułem zawodniczki roku w kategorii młodzieżowiec.

Jan Sadowski został z kolei zawodnikiem roku wśród juniorów. W tym roku młody karateka skończy 18 lat, a karate trenuje już od ponad 12. Podczas Mistrzostw Polski zdobył aż 6 medali w tym trzy złote, a z ME wrócił z pięcioma krążkami. Sadowski jest juniorskim mistrzem kontynentu w kategoriach kata (forma) i męskim enbu, w którym dwóch uczestników demonstruje atak i obronę.

Jan interesuje się nie tylko karate, ale także tym, co z nim związane. Ćwiczy również MMA. - To był najlepszy rok w historii moich startów, więc jestem bardzo zadowolony i cieszę się z tego wyróżnienia. Treningi łączę z nauką w XV Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi. Bardzo interesuje mnie sport wytrzymałościowy, fizjoterapia oraz żywienie w procesie treningowym. W wolnej chwili lubię dobrą książkę lub serial - mówi Jan Sadowski.

Sadowski i Krzesłowska w miniony weekend pojawili się na gali podsumowującej rok Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Polska organizacja ma bardzo silną pozycję w środowisku, a biało-czerwoni osiągają liczne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Karate tradycyjne to oryginalna odmiana karate uprawiana w Japonii. W latach 50. jego rosnąca popularność doprowadziła do rozprzestrzenienia się sztuki w różnych zakątkach świata i rozwinięcia kierunków znanych współcześnie jako „nowe karate”. Karate tradycyjne to jeden z trzech odłamów sportowych.

Karatecy swoje skupienie przenoszą już na kolejny rok i nowe wyzwania na horyzoncie. Kalendarz jest zapełniony turniejami lokalnymi, a także międzynarodowymi, a najważniejsze z nich to Mistrzostwa Polski w Puławach oraz Mistrzostwa świata w Barcelonie.

bottom of page