top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja

Koniec fałszywych promocji cenowych


Sejm znowelizował ustawę o prawach konsumenta. Znowelizowanie ustawy o prawach konsumenta jest następstwem unijnej dyrektywy Omnibus. Czekaliśmy wiele lat na implementację tych przepisów. Nie sposób wyjaśnić racjonalnie tej zwłoki.Przepisy mają chronić przed nieuczciwymi promocjami cenowymi. Czyli zawyżanie ceny tuż przed wyprzedażą, przez co reklamowana później obniżka jest powrotem do regularnej ceny.

Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2023 roku. Na sklep zostanie nałożony obowiązek, zgodnie z którym w każdym ogłoszeniu o obniżce ceny towaru lub usługi będzie musiała też być podana jego najniższa cena z okresu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Uniemożliwi to wprowadzanie konsumentów w błąd przez pseudorabaty lub fałszywe promocje. Za podawanie nieprawdziwych informacji grożą wysokie kary handlowcom.

Ustawa wprowadza także kilkupunktową listę innych ograniczeń mi.in.: w trakcie pokazu lub wycieczki niemożliwe będzie zawarcie umowy dotyczącej świadczenia usług finansowych. Więcej na ten temat przeczytacie w specjalistycznej prasie. Zachęcam do poznawania swoich praw konsumenckich.

Comentários


bottom of page