top of page
  • Zdjęcie autoraAdam Ruda-Rożniakowski

Nowe połączenie Aleksandrowa Łódzkiego z Łodzią.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził Program inwestycji dla zadania polegającego na budowie drogi krajowej nr 72 od węzła Aleksandrów Łódzki na drodze ekspresowej S14 do ul. Szczecińskiej w Łodzi. Decyzja ta zapewniła finansowanie inwestycji z budżetu państwa i umożliwiła zawarcie porozumienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z władzami Łodzi na rzecz współpracy przy realizacji łącznika.


Celem dziś zawartego porozumienia zawartego jest określenie zasad współpracy pomiędzy GDDKiA a samorządem w związku z budową dojazdu do węzła Aleksandrów Łódzki na drodze S14.


"Chciałbym podziękować ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi i jego współpracownikom oraz przedstawicielom władz Łodzi za współpracę na rzecz zawarcia dzisiejszego porozumienia. Połączenie węzła drogowego na S14 z ulicą Szczecińską to bardzo ważna inwestycja dla Łodzi i jej mieszkańców. Przyznaliśmy także rządowe środki na przebudowę ul. Szczecińskiej, bez której łącznik do S14 nie spełniałby swojej funkcji – powiedział Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł ziemi łódzkiej. W ramach inwestycji GDDKiA powstanie nowy, dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 72 o długości ok. 1,1 km. Zadanie będzie obejmowało ponadto budowę jezdni dodatkowych, montaż urządzeń brd, w tym barier drogowych, znaków pionowych i oznakowania poziomego oraz ekranów akustycznych. Zaplanowano ponadto drogi rowerowe i chodniki dla pieszych. GDDKiA posiada już projekt budowlany, wymagane decyzje oraz tytuł do dysponowania gruntami. Ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy prac możliwe będzie jeszcze w tym roku. Zakres inwestycji realizowany przez władze Łodzi będzie obejmował rozbudowę ulicy Szczecińskiej od ul. Aleksandrowskiej do nowego odcinka DK72, wraz z zapewnieniem połączenia obu inwestycji. Rozbudowa ul. Szczecińskiej uzyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład. Miasto zawarło już umowę z wykonawcą, który będzie realizował inwestycję w formule Projektuj i buduj. Dzięki realizacji porozumienia oraz inwestycji nastąpi zapewnienie obsługi wszystkich relacji węzła Aleksandrów Łódzki na drodze S14, a także wygodne połączenie drogi ekspresowej S14 z siecią dróg publicznych w Łodzi.

S14 Zachodnia Obwodnica Łodzi

Prace budowlane na południowym odcinku S14, od S8 do węzła Aleksandrów Łódzki, zakończyły się w 2022 r. W realizacji znajduje się jeszcze część północna Zachodniej Obwodnicy Łodzi, do połączenia z węzłem Emilia na autostradzie A2. Prace są na ukończeniu, zaawansowanie przekracza 85 proc. Oddanie do ruchu tego odcinka jest planowane w czerwcu 2023 r., natomiast do 2024 r. będą jeszcze trwały prace obejmujące rozbudowę skrzyżowania z DK91 w rejonie węzła Emilia.


KOMENTARZ z wyjaśnieniem:

Paradoksalnie teren między Szczecińską, a Węzłem Aleksandrów Łódzki na S14 to jest Gmina Aleksandrów Łódzki, dokładnie jest to Antoniew. Tak wygląda mapa podziału administracyjnego, że od węzła do ronda w Rabieniu, które potocznie (dla uproszczenia) nazywam Konstantynowską, czyli ta droga, która już jest zbudowana i którą wjeżdżamy na S14 to miasto Łódź, a za S14 (patrząc z naszej, aleksandrowskiej perspektywy) to Aleksandrów.

Ufając literalnie zapisowi informacji uzyskanych od Ministerstwa wygląda na to, że będzie to droga „dwujezdniowa” – będziemy o to dopytywać. Oczywiście odcinek do Aleksandrowa też powinien być dwujezdniowy i kiedyś przyjdzie czas powalczyć o to wraz z budową Południowej Obwodnicy Aleksandrowa.

Następną ciekawostką jest to, że znany i uwielbiany Mr #Walasek już jakiś czas temu ogłosił, że łącznik zostanie zbudowany i to przez wykonawcę Szczecińskiej. Tutaj dowiadujemy się, że będzie na ten odcinek ogłoszony nowy przetarg i dobrze, może nie będzie to ta sama firma co zacznie właśnie robić Szczecińską, bo lepiej żeby zajęła się remontem Placu Wolności w Łodzi.

Super informacja to taka, że będzie wreszcie DDR do Łodzi, marzenia rowerzystów, po dwóch pokoleniach, spełnią się i będzie można rowerem bezpiecznie dostać się z Aleksandrowa Łódzkiego do Teofilowa w Łodzi.

Tam w treści powyżej dlatego Ministerstwo mówi o DK72 ponieważ dzisiejsza Dk72 idąca Aleksandrowską w Łodzi i Wojska Polskiego w Aleksandrowie w przyszłości zostanie przeniesiona na ten nowy odcinek i docelowo powinna iść śladem od Włókniarzy przez węzeł Aleksandrów na S14 i południową obwodnice miasta do Wierzbińskiej w Aleksandrowie

Comments


bottom of page