• Adam Ruda-Rożniakowski

Nowe zasady zachowania społecznego do 11 kwietnia


Zdjęcie to żart, ale zasady poniżej już nie.

Zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi.

Obostrzenie nie dotyczy:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakupy towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej, ale tylko tej działalności.

  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin, w rozumieniu osób wspólnie zamieszkujących. W autobusie może być tylko tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to w środku może znajdować się maksymalnie 35 osób. Jak to będzie egzekwowane, również zdrowym rozsądkiem, nikt nie będzie robił scen jak będzie 1 lub 2 osoby więcej. Jednak kierowca mając limit pasażerów może nie zatrzymać się na przystanku. To sugeruje, że pojawią się problemy w przemieszczaniu się komunikacją zbiorową w szczytach. Całkowity zakaz zgromadzeń w miejscach publicznych. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi, możesz pojechać do rodziny jeśli potrzebują Twojej pomocy.

TUTAJ uważam, że musicie zachować największą samodyscyplinę. Starsi, czyli osoby 65+, potrzebują pomocy, tylko bądźcie maksymalnie ostrożni, z analiz włoskich wydarzeń, które Państwu już prezentowałem w artykule: Włochy, fakty i mity wynika, że najstarsi są najbardziej zagrożeni. Pamiętajcie, że wy możecie być zdrowi, a przeniesiecie wirusa najbliższym na przedmiocie. Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Dotyczy to wszelkich obrzędów, również pogrzebów. Zachęcam jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu. Może ciekawym rozwiązaniem byłoby zrobić transmisję mszy na łamach naszego profilu Facebook? Oferowałem to rozwiązanie jednej z parafii, ale widać obawiają się, bo nie uzyskałem żadnej odpowiedzi. Ja wiem, że mszy jest dużo w sieci, ale wydawało mi się, że byłoby miło zobaczyć "własnego" księdza i "swój" kościół. Zakłady pracy Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy, co jest delikatnie mówiąc zabawne, bo jednak w niektórych bywa naturalna duża kumulacja osób. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i środków dezynfekcji. Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują! W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wynika z tego, że catering jest cały czas dostępny, to ważne, bo wiele osób z niego korzysta. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Najczęstsze pytania: Do kiedy będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia?

- Do 11 kwietnia.


Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?

- Ponieważ odnoszę wrażenie, że była spora grupa idiotów w społeczeństwie, którzy uważali, że zrobienie grilla party na skwerze to świetny pomysł.


Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?

- Powinna, chociaż wiem, że obecnie jeździ na rozkładzie sobotnim, najbliższe dni pokażą co w sytuacji ograniczenia osób. Mogą w szczytach porannych i popołudniowych być problemy. Uważam, że mimo zagrożenia powinniśmy zachowując wszelkie wymogi sanitarne pomagać sobie i zabierać do auta sąsiada jeśli jedzie w tym samym kierunku. Nie naruszamy w ten sposób prawa.


Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?

- Tak, jak będzie ono na 5 osób, w rzeczywistości lepiej włączyć mszę w tv lub radio.


Co ze zgromadzeniami publicznymi?

- Są zakazane


Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

- Tak


Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

- Tak


Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?

- Na podstawie ustawy epidemicznej, daje ona prawo do wprowadzenia takich ograniczeń ministrowi zdrowia.


Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?

- Tak, błagam Was jednak, ograniczcie te kontakty do bezwzględnego minimum, albo zamieszkajcie z tą osobą i wraz z nią się odizolujcie.


Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?

- Tak.


Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?

- Tak


Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

- Tak


Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

- Trudna odpowiedź, ale co do zasady "nie", możecie wyjść z psem w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania i błagam zbierajcie kupy po swoich pupilach! Każdy kto wpadnie na pomysł pójść z dzieckiem na plac zabaw musi się liczyć z mandatem, a jak go to nie przestraszyło to my na naszych łamach zapewnimy takiemu rodzicowi publiczny lincz. Ograniczenia dotyczą placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Pamiętajcie jednak o zdrowym rozsądku można wyjść z dzieckiem i psem na krótki spacer. Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer, czy wyjście do lasu. Taka informacja wprost znajduje się na stronie rządowej. Zarządzenie wprost mówi, że ograniczenie do 2 osób nie dotyczy rodzin dlatego jeśli macie więcej niż jedno dziecko możecie je wszystkie zabrać jednocześnie.żródło strona Rządu RP

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz,

by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

AleksandrowOnline Logo

Portal internetowy www.aleksandrowonline.pl
Informacje o Aleksandrowie Łódzkim
Aleksandrów Łódzki, aleksandrow lodzki, wiadomości, informacje, sport, kultura, 
pokazujemy korupcje władzy, reportaże TV, wydarzenia, pogoda, rozkłady jazdy MPK, rozkłady jazdy busów, ważne telefony, publicystyka, gmina, sołectwo.

archiwum.jpg
  • Facebook - AleksandrowOnline
  • Facebook - Aleksandrów Łódzki
  • Instagram - AleksandrowOnline
  • Instagram - Aleksandrów Łódzki
  • YouTube - AleksandrowOnline
  • Twitter - Aleksandrów Łódzki