top of page
  • Zdjęcie autoraAdam Ruda-Rożniakowski

Paraliż Łodzi od 30 listopada do 2 grudnia


Od 30 listopada do 2 grudnia odbędzie się w Łodzi spotkanie członkowskie przedstawicieli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (dalej: OBWE, ang. Organization for Security and Co-operation in Europe, OSCE)) organizowane przez rząd Rzeczypospolitej.

Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom, spowoduje czasowe zamknięcia ulic i zmiany w komunikacji miejskiej - brzmi, jak żart, ale to nie jest żart. Oprócz transferów uczestników z hoteli do EC1 należy spodziewać się także transferów z lotniska oraz od strony wjazdów do miasta z autostrad. Zatrzymania ruchu oczekujmy m.in. na ul. Zachodniej i al. Kościuszki, na trasie W–Z, na ul. Kopcińskiego, na Piłsudskiego, na Rokicińskiej i Strykowskiej. Na czas przejazdów ruchem na ulicach kierować będzie Policja. Ruch wstrzymywany będzie na trasach przejazdu i na ulicach poprzecznych.

Delegacje obradować będą w budynkach EC-1. Przyjazd światowych delegacji do Łodzi to prestiżowe wydarzenie, ale też utrudnienia dla mieszkańców. Pierwsze utrudnienia pojawią się 30 listopada w godzinach popołudniowych. Największe utrudnienia pojawią się natomiast 1 i 2 grudnia w godzinach porannego oraz popołudniowego szczytu. W tym czasie władze Łodzi zalecają wcześniejszy dojazd do pracy oraz rezygnację z przejazdu głównymi ulicami miasta. Osobom korzystającym z komunikacji miejskiej zalecany jest wybór tramwajów, które w mniejszym stopniu niż autobusy będą dotknięte ewentualnymi zmianami tras i opóźnieniami, zwłaszcza na trasach z wydzielonym torowiskiem.

Zmiany na ulicach.

Od 30 listopada do 2 grudnia zamknięta zostanie dla ruchu ul. Sass-Zdort, plac Dąbrowskiego oraz czasowo zamknięta będzie ul. Orla i ul. Tuwima.

Pojawią się również zakazy parkowania na ul. Ogrodowej na wysokości Manufaktury, ul. Orlej, Łąkowej przy Mickiewicza, placu Dąbrowskiego, Tuwima od Targowej do Kilińskiego oraz Kilińskiego przy parku Sienkiewicza. Zakaz parkowania dotyczyć będzie również mieszkańców. Bacznie przyglądajmy się znakom, bo omyłkowe zaparkowanie w miejscach wyłączonych z ruchu, skutkować będzie odholowaniem pojazdu.

Zamknięty dworzec Łódź Fabryczna

Zmiany pojawią się również na dworcu Łódź Fabryczna i w komunikacji miejskiej. Część autobusowa dworca Łódź Fabryczna będzie zamknięta dla ruchu. Do dyspozycji pozostanie jedynie część kolejowa. Autobusy odjeżdżające do Piotrkowa Trybunalskiego odjeżdżać będą z przystanków komunikacji miejskiej zlokalizowanych na południowej jezdni al. Rodziny Poznańskich. Natomiast pozostałe autobusy dalekobieżne odjeżdżać będą od 30 listopada do 2 grudnia z placu Mikulskiego (krańcówka przy ul. Wydawniczej). Dla podróżnych, uruchomiona zostanie specjalna linia autobusowa D1, która kursować będzie przez cała dobę pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna, a placem Mikulskiego.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Zmienioną trasą pojadą również autobusy i tramwaje kursujące w rejonie Nowego Centrum Łodzi. Dla ułatwienia, trasy pozostaną takie same jak obecnie podczas prac na Narutowicza, aby nie wprowadzać dodatkowych zmian.

Linie 12 i 18 kursować będą przez Rodziny Poznańskich, Węglową i Tramwajową. Na tych lin iach spodziewajmy się dużych utrudnień ze względu na sąsiedztwo spotkania i dojazdy uprzywilejowanych kolumn pojazdów, podczas których pojawią się przekierowania na trasę objazdową przez Piłsudskiego i Kopcińskiego. Natomiast linia 9 kursować będzie na Radiostację.

W czasie przejazdu pojazdów rządowych zmieni się również trasa linii Z1. Kursować będzie na trasie Dw. Łódź Chojny, Kilińskiego, Wigury, Sienkiewicza, Brzeżną, Piotrkowska, Tymienieckiego, Kilińskiego, Broniewskiego, Rzgowska, Bankowa, Śląską, Dw. Łódź Chojny

Autobusy dojeżdżające na dworzec Fabryczny pojadą w głównej mierze przez Jaracza i Polskiej Organizacji Wojskowej do Rodziny Poznańskich, a w drugą stronę wyjadą przez Uniwersytecką w kierunku ronda Solidarności lub Jaracza do Sterlinga.

Natomiast w trakcie wstrzymania ruchu i zamknięć na ul. Tuwima, autobusy linia 80 i 83 pojadą trasą objazdową w stronę centrum przez Rodziny Grohmanów, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Traugutta i Sienkiewicza do Tuwima. W drugą stronę pojadą przez Struga, Wólczańską, Radwańską, Brzeżną, Sienkiewicza, Wigury, Kilińskiego, Fabryczną i Przędzalnianą do Piłsudskiego lub Tuwima.

Stałe zmiany w komunikacji obowiązują od 30 listopada do 2 grudnia, a czasowe zmiany tras w godzinach południowych 30 listopada oraz w godzinach porannego i popołudniowego szczytu 1 i 2 grudnia.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page