top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja

Pełnia księżyca, superksiężyc.

O której godzinie będzie można oglądać to zjawisko w Aleksandrowie Łódzkim? Czemu zawdzięcza swoją nazwę? Co warto wiedzieć na ten temat? Wyjaśniamy w skrócie...

W kwietniu pełnia księżyca którą będzie można obserwować nastąpi w nocy z poniedziałku na wtorek, z 26 na 27 kwietnia 2021. Kulminacja pełni księżyca wypadnie około godziny 05:30 będzie już widno, dlatego w stronę nieba warto spojrzeć w nocy.

Określenie superksiężyc wzięło się z odległości, którą w tym czasie będzie miał Księżyc od Ziemi. Srebrny Glob znajdzie się w poniedziałek najbliżej Ziemi, dzięki czemu będzie wydawał się znacznie większy i jaśniejszy.


Pełnia księżyca występuje co 29,5 dni, gdy wskutek przesuwania się w stronę naszej planety Księżyc znajdzie się dokładnie naprzeciwko Słońca. Promienie słoneczne odbijają się od jego pełnej tarczy i na niebie rozświetla naszą noc niczym wielka latarnia. Kwietniowa pełnia nosi nazwę: Pełni Różowego Księżyca. W innych kulturach, pełnia ta jest nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną.


bottom of page