• Adam Ruda-Rożniakowski

S14, Węzeł Teofilów

Wiemy dokładnie, jak będzie wyglądał Węzeł Teofilów, znamy wygląd drogi między węzłem, a obecną Drogą Krajową 71, jest dokładny plan ronda na Drodze Krajowej 71, w miejscu gdzie dziś ulica Wycieczkowa w Rąbieniu AB dochodzi do drogi Krajowej 71.

Istnieje nierozstrzygnięta wątpliwość, jak GDDKiA planuje wyprowadzić z planowanego ronda dalej obwodnicę południową Aleksandrowa i czy akceptując obecny projekt ktokolwiek pochylił się nad tym problemem. W miejscu budowy ronda, po zachodniej stronie DK71 w polu znajdują się słupki jakby wyznaczające dokładnie wylot na obwodnicę, ale w planach, które poniżej prezentujemy nie ma na ten temat śladu.

Skupmy się na tym co wiemy.

Nim przejdziemy do sedna, króciutki słownik, bo większość z mieszkańców myli pojęcia i warto je usystematyzować:

> Węzęł Teofilów - w związku z nietypowym kształtem granicy administracyjnej między Gminą Aleksandrów Łódzki a miastem Łódź w większości znajduje się na terenie Łodzi, ale budowany w przyszłości łącznik od tego węzła do ulicy Szczecińskiej będzie szedł po terenie Aleksandrowa, a dokładnie po terenie sołectwa Antoniew.

> Łącznik (zachodni) do Węzła Teofilów to odcinek drogi między Węzłem Teofilów (zjazdem/wjazdem na S14), a znaną wszystkim kierowcom drogą łączącą Aleksandrów z Rąbieniem, potocznie na całej długości nazywaną Konstantynowską, chociaż od granicy Aleksandrowa jest to już Aleksandrowska w Rąbieniu AB, później w Rąbieniu. Odcinek ten w przyszłości stanie się Drogą Krajową 72 przesuniętą z dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego w Aleksandrowie.

> Rondo do łącznika, to rondo które właśnie powstaje na skrzyżowaniu Wycieczkowej w Rąbień AB, tuż przy hotelu Jan Sander (a co tam zrobimy reklamę poszkodowanej branży).

Przejdźmy do map.

Poniżej mapka całej trasy S14 podzielonej na 2 etapy, ponieważ każdy z tych odcinków buduje inna firma. O zadaniu nr 2 będziemy też wkrótce pisać.

Poniżej Węzeł Łódź Teofilów i obiekt WD-32


Poniżej rondo wschodnie i przyszła droga do Łodzi (łącznik do ulicy Szczecińskiej), która z założenia ma zostać wykonana również przez GDDKiA, ale dopiero po zakończeniu remontu Szczecińskiej, którą musi zrobić Łódź.


Poniżej rondo zachodnie Węzła Teofilów i droga prowadząca do Aleksandrowa, widać, że niestety będzie to droga jednojezdniowa. Za to wzdłuż niej powstanie PIERWSZA OD 20 LAT w Aleksandrowie DROGA DLA ROWERÓW! Będą drogi dodatkowe dla mieszkańców, żeby nie robić skrzyżowań z lokalnymi uliczkami, to dobra opcja.


Na końcu Rondo na DK71, z którego pojedziemy na S14 kiedy będziemy chcieli jechać na południe Polski, lub w przyszłości będzie to droga do Szczecińskiej i dalej do Traktorowej i Włókniarzy (przetarg na ten odcinek drogi został już podobno ogłoszony przez miasto Łódź, roboczo ta ulica nazywa się Wojska Polskiego, ponieważ w pierwotnych planach miała iść aż do obecnej Wojska Polskiego w Łodzi, obecne plany przewidują zakończenie jej w okolicy skrzyżowania Włókniarzy i Drewnowskiej).


Czekamy na odpowiedź GDDKiA, jak ta planuje wyprowadzenie z powyższego ronda obwodnicy Aleksandrowa.

Zakończenie prac planowane jest na połowę 2023 roku, a wiecie co jest jesienią 2023 roku? Super, tak właśnie, jesienią 2023 roku są wybory. Jak myślicie kto będzie otwierał nasze rondo i łącznik wraz z węzłem? Na pewno nie będzie to urzędnik z łódzkiego oddziału GDDKiA

Tymczasem burmistrz Jacek Lipiński twierdzi, że decyzje o budowie lub nie S14 wraz z jej elementami dojazdowymi to decyzje administracyjne podejmowane przez urzędników, a nie przez polityków (Śmiech). Poczuł się urażony publikacją na łamach naszego dziennika, w której obwiniam go, że to jego działania polityczne miały wpływ na porzucenie pomysłu budowy Węzła Teofilów w pierwotnym planie budowy. Czy ktoś z czytelników też jeszcze uważa, że decyzję o jego budowie (w końcu) zapadła w gabinecie urzędnika GDDKiA, czy w gabinecie politycznym Premiera zapewne mocno lobbowanego przez marszałka Schreibera?


Czas burmistrzu wziąć się do pracy i pomyśleć, jak zapobiec problemom komunikacyjnym w mieście na Konstantynowskiej przy Wojska Polskiego, Pabianickiej i Poselskiej, bo już są, a tylko ktoś kto nie zna miasta może zakładać, że się nie nasilą. W jednym z pism, w posiadaniu którego jesteśmy z-ca burmistrza twierdzi, że ruch na skrzyżowaniu Konstantynowskiej i Pabianickiej zmniejszy się, jak powstanie S14 (ŚMIECH) - szczególnie, jak bez Południowej obwodnicy miasta wszyscy będą walić Konstantynowską do i z S14! Z resztą podobne problemy czekają nas na Zgierskiej. Czas płynie, a urząd nie pochwalił się nawet planami na kształtowanie siatki komunikacyjnej w mieście. W tym roku gdyby nie 4,2 mln bezpośredniej dotacji rządu na inwestycje w gminie to chyba największą gminną budową byłby chodnik na Pabianickiej.


Skupmy się jednak na przyjemnym wyobrażaniu sobie jak za 2 lata będzie pięknie można wyjechać z miasta. Może zrobimy wyścigi rowerowe po DDR?
Zdjęcia i plany pochodzą z GDDKiA.


AleksandrowOnline Logo

Portal internetowy

www.aleksandrowonline.pl
Informacje o Aleksandrowie Łódzkim
Aleksandrów Łódzki, aleksandrow lodzki, wiadomości, informacje, sport, kultura, 
pokazujemy korupcje władzy, reportaże TV, wydarzenia, pogoda, rozkłady jazdy MPK, rozkłady jazdy busów, ważne telefony, publicystyka, gmina, sołectwo.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz,

by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.