Używamy plików cookies,

by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz,

by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

AleksandrowOnline Logo

Portal internetowy www.aleksandrowonline.pl
Informacje o Aleksandrowie Łódzkim
Aleksandrów Łódzki, aleksandrow lodzki, wiadomości, informacje, sport, kultura, 
pokazujemy korupcje władzy, reportaże TV, wydarzenia, pogoda, rozkłady jazdy MPK, rozkłady jazdy busów, ważne telefony, publicystyka, gmina, sołectwo.

Rozdział religii od państwa.

W cieniu kilkusetletnich dębów w Bełdowie rozgrywa się kolejny w ostatnim tysiącleciu etap siłowania między Kościołem Katolickim a Rzeczypospolitą. Duże słowa, ale uważam, że nie ma różnicy i jest tylko kwestią skali stosunków zachodzących między premierem i prymasem, a proboszczem i dyrektorem szkoły państwowej.

Od lat konkordat między RP a Watykanem jest fikcją. Ze względu na fakt, że większość obywateli RP twierdzi, że jest Katolikami, Kościół wpływa na władze w naszym kraju wyciągając maksymalne korzyści dla siebie jako instytucji. Wbrew temu co uważa dziś wielu mniej lub bardziej zacietrzewionych przeciwników Kościoła Katolickiego (KK) wcale nie za obecnych rządów płynie największa rzeka środków finansowych do Tegoż. To wszystkie poprzednie rządy nie potrafiły ukrócić zachłanności Komisji Majątkowej. Co by to było w tym kraju gdybyśmy z równie zaangażowanym podejściem zwracali majątki prawowitym spadkobiercom obywateli polskich pochodzenia żydowskiego? Trzeba by wysiedlić wszystkich mieszkańców na północny zachód od Daszyńskiego. 

 

Wróćmy do sedna. Wydarzenia czerwcowe w Szkole Podstawowej im. Ryszarda Wyrzykowskiego w Bełdowie odbiły się echem w całym kraju. Pisałem o tym obiecując opis wydarzeń po wakacjach, nie będę tego robił, bo bardzo dokładnie i precyzyjnie zrobił to Wydział Propagandy Urzędu Miejskiego, który w tym przypadku muszę pochwalić, bo odwalił kawał dobrej roboty. Podobnie chwalę Pana Burmistrza Jacka Lipińskiego za Jego stanowisko. Było adekwatne do sytuacji, wyjątkowo rzeczowe i trafnie uzasadnione. Mam wrażenie, że część hierarchii kościelnej na fali ogólnokrajowych sukcesów konserwatywnych partii zdecydowanie się zapędziło w oczekiwaniach wpływu na życie obywateli. Choć przyznaję, nie dostrzegam tego problemu w zachowaniu naszego Prałata, ani innych proboszczów w gminie.

Prześmiewczo pisałem w tej sprawie poprzednio, że w związku z wydarzeniami z zakończenia roku teraz na otwarcie szkoły będzie droga krzyżowa. Nie ma, ale żal za grzechy był:

"Podjąłem już wszystkie dozwolone prawem działania naprawcze, które gwarantują, że taka niestosowna sytuacja w przyszłości się nie powtórzy" –napisał w oświadczeniu dyrektor Paweł Sobczak. Chciałbym wiedzieć jako dziennikarz i radny co dyrektor rozumie przez "działania naprawcze"?

No i już wiem, jest poprawa:

Wszedłem dziś na stronę internetową szkoły... przypomnę PAŃSTWOWEJ SZKOŁY PUBLICZNEJ i pierwsza rzecz jaka bije w oczy to tablica ogłoszeń lokalnej parafii. 

Żeby nie było, że się czepiam, nim wyciągnę za daleko idące wnioski postanowiłem sprawdzić strony internetowe innych szkół w gminie, później sprawdziłem jeszcze losowo kilka stron internetowych innych szkół w kraju. NIGDZIE W OGŁOSZENIACH O ROZPOCZĘCIU ROKU SZKOLNEGO NIE ZNALAZŁEM INFORMACJI O MSZY ŚWIĘTEJ!

Do tego jeszcze ta notka o dzieciach, które nie będą uczestniczyć we mszy...

Ciśnie mi się kilka wulgaryzmów na usta, ale niech to załatwi za mnie ten mem:

Ponieważ miałem okazję poznać Pana dyrektora i dotąd uważam Go za osobę odpowiednią na tą funkcję muszę się zapytać Pana Burmistrza: Co tu się odpier...? Albo ksiądz sprawujący posługę w bełdowskiej parafii nie otrzymał elokwentnie wyartykułowanej informacji gdzie jest Jego miejsce, albo obecny dyrektor jednak nie odczuł odpowiedniej siły poparcia ze strony władz miasta. Rzecz nie idzie żeby zaogniać sytuację, ale każdy powinien znać swoje miejsce. 

STRONA INTERNETOWA SZKOŁY PAŃSTWOWEJ TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ PARAFIALNYCH.

Każdy ma prawo iść przed lub po uroczystości państwowej się pomodlić za powodzenie w nadchodzącym roku szkolnym i przychylność swojego Boga do absorpcji wiedzy. Nauczmy się też dla dobra ogółu mieć Boga w sercu i domu, nie wywlekając Go nadmiernie na usta, bo trąci to hipokryzją. Wszyscy wierzący i niewierzący skorzystamy, jak Katolicy będą częściej przykładać serce do wypełniania przykazań niż do eksponowania symboli religijnych. Amen

******

Zadałem 2 pytania:

1. Czy ksiądz proboszcz Marcin Targaszewski już zaakceptował program artystyczny na otwarcie roku szkolnego?

2. Czy Pan Dyrektor uważa, że strona szkoły jest odpowiednim miejscem na tablice ogłoszeń parafialnych?

Niestety obiecana odpowiedź nie nadeszła do momentu publikacji. Pan Dyrektor nie znalazł czasu na rozmowę.

 

*************

Edit: #siłamediów

o 16:00 kilka godzin po publikacji ogłoszenie zniknęło i pojawiło się nowe. Również jako redakcja w imieniu władz miasta zapraszamy wszystkich mieszkańców, nie tylko Bełdowa, na otwarcie najnowocześniejszego przedszkola w gminie. Warto przyjechać i obejrzeć na co idą Twoje podatki. Przedszkole jest bardzo ładne, na pewno z przyjemnością rodzice będą pozostawiać w nim swoje małe pociechy. Myślę, że mieszkańcy 2 największych sołectw w gminie: Rąbienia i Rudy Bugaj już marzą, kiedy takie przedszkola powstaną u nich. Warto o to pytać Burmistrza. 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Najpopularniejsze artykuły
Please reload

Archiwum
Please reload

Podążaj za nami
  • Facebook - AleksandrowOnline
  • Facebook - Aleksandrów Łódzki
  • Instagram - AleksandrowOnline
  • Instagram - Aleksandrów Łódzki
  • YouTube - AleksandrowOnline
  • Twitter - Aleksandrów Łódzki