top of page
  • Zdjęcie autoraAdam Ruda-Rożniakowski

Czytelnicza orgia

Jeśli szukacie dobrej książki na lekturę w ciepłe wiosenne wieczory w ogrodzie to polecam poniższy tekst, publikowany z dużym opóźnieniem, ale liczę, że kilku osobom pomoże w wyborze dobrej książki. Na końcu macie też listę książek z tzw. długiej listy nominacji. Same diamenty, część z nich ma polski przekład, ale oczywiście zachęcam do czytania w oryginale, nawet jeśli finalnie przekaz jest trudniejszy w przyswojeniu.

Książka „Prophet Song ” Paula Lyncha została laureatem Nagrody Bookera 2023. Autor otrzymał 50 000 funtów, a trofeum wręczył mu Shehan Karunatilaka, zwycięzca z 2022 r., podczas ceremonii, która odbyła się w niedzielę 26 listopada 2023r w Old Billingsgate w Londynie.

Wydarzenie poprowadziła Samira Ahmed i było transmitowane na żywo jako specjalny odcinek BBC Radio 4 Front Row. Był on także transmitowany na żywo w godzinnym programie na YouTube, prowadzonym przez Jacka Edwardsa i zawierającym wywiady z gośćmi specjalnymi. Ceremonia obejmowała przemówienie programowe wygłoszone przez Nazanin Zaghari-Ratcliffe, która w zeszłym roku została zwolniona z więzienia w Teheranie, i opisała, w jaki sposób książki uratowały ją, gdy przebywała w izolatce.


  • Przewodnicząca sędziów, Esi Edugyan , określiła zwycięską książkę jako „rozdzierającą duszę i prawdziwą”, dodając, że czytelnicy „nieprędko zapomną zawarte w niej ostrzeżenia” 

  • Prophet Song był faworytem bukmacherów do zdobycia Nagrody Bookera 

  • Okrzyknięta w jednej recenzji „książką kluczową dla naszych obecnych czasów”, Pieśń Proroka ukazuje niektóre z największych niepokojów społecznych i politycznych naszych czasów, od wzrostu ekstremizmu politycznego po globalną trudną sytuację uchodźców 

  • Paul Lynch tak powiedział o książce: „ Prophet Song”  jest po części próbą radykalnej empatii. Chciałam pogłębić immersję czytelnika do tego stopnia, aby pod koniec książki nie tylko wiedział, ale i na własnej skórze odczuł ten problem.”    

  • Lynch jest piątym irlandzkim pisarzem, który zdobył Nagrodę Bookera, po Iris Murdoch , Johnie Banville , Roddym Doyle'u i Anne Enright . W 2018 r. zwyciężyła północnoirlandzka pisarka Anna Burns. Lynch była jedną z czterech irlandzkich pisarek, które znalazły się na tegorocznej długiej liście 

  • Prophet Song jest wydawany w Wielkiej Brytanii przez Oneworld. Niezależny wydawca zdobył tę nagrodę już dwa lata z rzędu, w latach 2015 i 2016, za książki Marlona Jamesa  „A Brief History of Seven Killings” i „The Sellout” Paula Beatty’ego. Esi Edugyan, przewodnicząca sędziów.
Długa lista nominowanych:


Dom Drzwi

Użądlenie pszczoły

Pas Zachodni

We Wniebowstąpieniu

Piosenka Proroka

Wszystkie małe ptasie serca

Perła

Ten inny Eden

Jak zbudować łódź

Jeśli cię przeżyję

Nauka posłuszeństwa

Czas Starego Boga

Zaklęcie dobrych rzeczy

コメント


bottom of page