top of page
  • Zdjęcie autoraAdam Ruda-Rożniakowski

Która apteka w Aleksandrowie Łódzkim ma dyżur?

Przychodzi wieczór, a Ty uświadamiasz sobie, że nie masz potrzebnego leku. Pędzisz do apteki, bo nie masz leku dla chorego dziecka. Jedziesz kupić lek na prośbę kogoś z rodziny. Przyzwyczailiśmy się do jednej i tej samej apteki na Wojska Polskiego, która zawsze była otwarta wieczorem i w nocy. Jedziesz na miejsce i zderzasz się z rzeczywistością. Nie ma już w Aleksandrowie Łódzkim apteki całodobowej.

Kwestią funkcjonowania aptek zarządza na swoim terenie powiat. Rada Powiatu Zgierskiego zdecydowała o godzinach otwarcia aptek m.in. w Aleksandrowie Łódzkim. Oczywiście po uzgodnieniach z właścicielami podano w Uchwale Rady, która kiedy jest otwarta i która kiedy prowadzi nocny dyżur, link do uchwały na końcu tekstu.

Oto dyżury aptek w Aleksandrowie Łódzkim:


Tak, też uważam, że powinno to zostać przedstawione w bardziej czytelny sposób, czyli lokalizacje naniesione na rozkład dni w miesiącu, ale to wykracza poza obecne możliwości Powiatu, może ktoś tam się zreflektuje. Tymczasem to najlepsze zobrazowanie, która apteka w Aleksandrowie Łódzkim kiedy ma nocny dyżur.

Ciekawszy wątek pojawił się w ostatnich dniach, bo jest marzec, rozkład godzin obowiązuje od lutego br., a mamy potwierdzony przypadek, że nie do wszystkich aptek na terenie Aleksandrowa Łódzkiego dotarła ta informacja. Jestem tym tak zdziwiony, że ciężko w to uwierzyć, ale sprawdził to jeden ze współpracujących z redakcją mieszkańców. Jego pytanie o dyżur zdziwiło Panie "w okienku". Byłoby dobrze gdyby ktoś odpowiedzialny za temat aptek w Urzędzie w Zgierzu zweryfikował system komunikacji z aptekami. Wszystko odbywa się na zasadzie "jakoś to będzie" do momentu, aż ktoś z mieszkańców nie zdoła kupić na czas leku w nocy, a ktoś inny zada sobie trud zweryfikowania dlaczego apteka nie była otwarta?

Oczywiście część z Was może interesować wątek, dlaczego żadna z aptek nie jest całodobowa, pokusiłem się o wyjaśnienie tego wątku. Odpowiedź jest prozaiczna, koszty pracy w nocy są dużo wyższe niż osiągany zysk, wliczając również korzyść marketingową. Apteka to też zwykły biznes, nikt tego nie prowadzi pro bono publico. Ponieważ podobno nie było chętnych, a obowiązek zapewnienia sprzedaży farmaceutyków w nocy jest ustawowy to urząd powiatowy musiał ustalić dyżury.

Będziemy mogli sobie przypomnieć (niektórzy już tego doświadczyli), jak to jest w nocy kiedy Ci się śpieszy, najczęściej jesteś zmęczona/y i trafiasz pod zamkniętą aptekę. W tym miejscu podkreślę, że każda apteka w widocznym miejscu witryny/drzwi ma obowiązek na noc mieć wystawioną informację, która apteka w gminie Aleksandrów Łódzki ma dyżur. Za brak informacji właściciel apteki może zostać surowo ukarany, podobnie właściciel apteki może zostać surowo ukarany za brak dyżuru w wyznaczoną noc. Mam też nadzieję, że ktoś w powiecie w przyszłości wpadnie na pomysł, że warto powiadomić o takiej sytuacji lokalne media, żeby te mogły o tym poinformować, bo na co dzień nie fascynujemy sie publikacjami w BIPie powiatu.


Informujcie redakcję o wszelkich problemach związanych z dyżurowaniem aptek, będziemy o tym pisać i będziemy o to pytać Starostę Zgierskiego, poniżej link do Uchwały Rady powiatu Zgierskiego:


bottom of page