top of page
  • Zdjęcie autoraAdam Ruda-Rożniakowski

Miliony na rondo w Aleksandrowie.

4 275 000 zł to kwota, jaką w ramach składającego się na Nowy Ład Programu Inwestycji Strategicznych otrzymał Aleksandrów Łódzki. O pieniądze te wystąpił Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim i zły PiS dał. Szok jest wielki, w naszym urzędzie siedzą i myślą, jak to teraz wytłumaczyć. Wniosek był złożony, ale nikt się nie spodziewał, że kasa się znajdzie. My też siedzimy w redakcji oniemiali i zastanawiamy się, jak potraktować rozdwojenie jaźni burmistrza. Domyślamy się, że wersja będzie jakoś tak szła:

"Projekt był boski, dlatego ćwoki z PiSu nie mogli go odrzucić, to wszystko dzięki geniuszowi Jacka Lipińskiego oraz emocjonalnemu wsparciu 12 BezRadnych. Siła tej koalicji pokonała zło i wyrwała gruby hajs, który nam się należał na rondo im. Szejka Dubaju Łódzkiego." - jakby coś rezygnujemy z praw autorskich do tego przekazu.

Z jednej strony na każdym kroku (na każdej kolejnej sesji Rady Miejskiej) pomysły Nowego Ładu są krytykowane, a tutaj plum i wpadło i to drugi raz ponad 4 mln. Drugi raz, bo przypomnę, że ponad 4 miliony dostaliśmy już na inwestycje w ramach tzw. "czeku", który w TvLipiński został wpierw wykpiony, ale jak kasa wpadła to Skarbnik jej nie odesłał do Warszawy (śmiech).

Skrzyżowanie ulicy Pabianickiej z Konstantynowską to najczęstszy w historii temat, jaki podejmowaliśmy na łamach AleksandrowOnline, trudno zliczyć reportaże Tv, artykuły i posty na Facebooku. Faktem jest, że do dziś nie zostało doprecyzowane kto i kiedy ma na tym skrzyżowaniu pierwszeństwo, bo zarządca (GDDKiA) swoje, a Policja swoje, tylko "wybitni kierowcy" uważają za oczywiste, że oni mają pierwszeństwo... tak długo aż nie dojdzie do kolejnej kolizji. Kolizji i wypadków na tym skrzyżowaniu jest tak dużo, że tych pierwszych to już nikt nie liczy. Najlepiej z problemu zdają sobie sprawę mieszkańcy osiedla domów "za ciepłownią", którzy z sercem w gardle codziennie tu wyjeżdżają, najpewniej na tym skrzyżowaniu zachowują się nieświadomi niczego kierowcy, jest jeszcze trzecia opcja: kierowcy świadomi - Ci unikają tego miejsca, jak ognia.

Na krótkim odcinku jeszcze drogi krajowej 71 (Konstantynowska wraz z oddaniem S14 zmieni status na drogę wojewódzką) będziemy mieli 2 duże, turbinowe ronda. Jedno w najwyższym miejscu nad poziomem morza w naszej gminie, czyli "na górce do Rąbienia", gdzie będzie wjazd łącznikiem na S14 i to na Pabianickiej.

Mam nadzieję, że burmistrz wyegzekwuje zobowiązanie inwestora i pozyska dodatkowe środki również od developera, który planuje przy Konstantynowskiej pobudować nowe osiedle.

Cieszymy się bardzo z tych pieniędzy ponieważ rozwiąże to poważny problem komunikacyjny w mieście, który był tematem kampanii wyborczej zarówno KW Lipińskiego, jak i KW Lubię Aleksandrów.

Bardzo chciałbym zakończyć pozytywnie ten tekst stąd analizę całego wsparcia naszej gminy w ramach Programu Inwestycji Strategicznych pozostawię na osobny artykuł. Teraz liczy się wyłącznie szybkie i sprawne przygotowanie do budowy. Nie będzie to takie łatwe, albowiem droga dalej jest jeszcze w zarządzie GDDKiA, więc trzeba się porozumieć, a tutaj jest spora niechęć. Na ostatniej sesji burmistrz twierdził, że rozmawia z zarządcą drogi. Ja zapytałem o to wcześniej GDDKiA, no i pojawia się sprzeczność, sami oceńcie:


Pytanie prasowe. AleksandrowOnline <aleksandrowonline@gmail.com>7 wrz 2021, 11:10 do Zalewski Dzień dobry, Proszę o wyczerpujące informacje na temat planów GDDKiA dotyczących skrzyżowania na DK71 w Aleksandrowie Łódzkim. Doszły do nas informacje, chciałbym je potwierdzić u źródła. Pytania dotyczą skrzyżowania ulicy Pabianickiej i Konstantynowskiej w Aleksandrowie. 1. Czy GDDKiA ma jakieś plany w najbliższych latach budowy w tym miejscu ze środków rządowych ronda? Czy zostały podjęte w tej sprawie jakieś decyzje? 2. Czy w 2021 były prowadzone na ten temat jakieś rozmowy z Urzędem Miejskim w Aleksandrowie Łódzkim lub Urzędem Powiatowym w Zgierzu (Pabianicka to powiatówka w kierunku Poddębic)? 3. Czy to prawda, że trwa obecnie proces projektowania ronda w tym miejscu? Dzięki wielkie za szybką odpowiedź, Red. Nacz. Adam Ruda-Rożniakowski Zalewski Maciej <MZalewski@gddkia.gov.pl>8 wrz 2021, 14:12 do mnie Szanowny Panie Odpowiadając na Pańskie pytania, uprzejmie informuję, że GDDKiA nie planuje budowy ronda we wskazanym przez Pana miejscu. W bieżącym roku żadne rozmowy w tej sprawie nie były prowadzone, siłą rzeczy pytanie dotyczące projektowania ronda jest bezprzedmiotowe. Z poważaniem… Maciej Zalewski Główny Specjalista Pion Dyrektora Oddziału Stanowisko ds. Komunikacji


Przy takim systemie rozmawiania będzie trudno przeprowadzić szybko inwestycje. Skoro jednak pojawiły się pieniądze to już nie roztrząsając kto z kim nie rozmawia, a kto udaje, że z kimś rozmawia może mamy za sobą? Mam taką nadzieję. Czas przez zimę przygotować projekty, porozumieć się, znaleźć wkład własny, jeśli taki będzie potrzebny i ogłosić najszybciej jak to możliwe przetarg. Pamiętajmy, skala inwestycji w całym kraju oznacza też, że firmy budowlane będą przebierać w przetargach i startować tylko w tych, które uznają za najkorzystniejsze. Czym później wystartuje przetarg tym ilość zainteresowanych budową będzie mniejsza i oferty wyższe. Mamy "w okolicy" dwóch generalnych wykonawców i grupę podwykonawców zaangażowanych w budowę S14. Mają sprzęt i ludzi na miejscu, trzeba zaprosić ich wszystkich do przetargu może ktoś się zdecyduje "przy okazji" rondo wykonać, żebyśmy nie szukali Zdziśka, który wydłubie to rondo łopatą.Comentarios


bottom of page